Беларусь

Рэгістрацыя, крэдыт, кватэра…


На пытанні чытачоў адказвае Вадзім Пашута, адвакат,супрацоўнік юрыдычнай фірмы.
Я з’яўляюся маладым спецыялістам. Скончыла БДУ і па размеркаванні прыехала ў Брэст, дзе прапісана. Тут жывуць мае бацькі. З 2008 года стаю на чарзе на паляпшэнне жыллёвых умоў. Нядаўна даведалася аб тым, што мой статус маладога спецыяліста не дае ніякіх прывілей у гэтай сітуацыі. Знаёмыя параілі звярнуцца да арганізацыі-забудоўшчыка і з ёй абмеркаваць умовы будаўніцтва. Ці магу разлічваць на льготны крэдыт на будаўніцтва жылля? Калі звярнуся ў будаўнічую арганізацыю, ці буду адносіцца да катэгорыі тых, хто мае патрэбу ў жыллі, і як тут можа дапамагчы статус маладога спецыяліста?
Святлана ГІМБІЦКАЯ,
г. Брэст.
– Статус маладога спецыяліста не дае Вам ніякіх прывілей пры льготным крэдытаванні будаўніцтва жылля. Вы, Святлана, стаіце на ўліку тых, хто мае патрэбу ў паляпшэнні жыллёвых умоў, у агульнай чарзе. Для таго, каб атрымаць права будаваць жыллё на льготных умовах, прыйдзецца пачакаць некалькі гадоў. Падрабязную кансультацыю можаце атрымаць у раённай адміністрацыі.
Згодна з дзеючым заканадаўствам малады спецыяліст не мае ніякіх гарантый пры рашэнні сваёй жыллёвай праблемы. У тым выпадку, калі на прадпрыемстве, куды размеркавалі спецыяліста, маецца свой жылы фонд ці вядзецца будаўніцтва жылля, тады ёсць варыянт стаць у чаргу па месцы работы.
Па размеркаванні прыехаў у Брэст. Цяпер пражываю ў сваёй цёткі. Як стаць на чаргу для паляпшэння жыллёвых умоў, што для гэтага неабходна?
Аляксандр КАЗЛОЎСКІ,
г. Брэст.
– Вы маеце права стаць на чаргу ў выканкаме, але для гэтага трэба мець рэгістрацыю па месцы жыхарства (пастаянную прапіску ў цёткі). Для гэтага неабходны: пашпарт, даведка з БТІ, даведка з ЖЭСа.
Для таго, каб больш дакладна высветліць умовы працэдуры, звярніцеся ў кансультацыйны аддзел выканкама. Калі ўсё з дакументамі ў парадку, Вы зоймеце месца ў чарзе з даты падачы заявы.
Сёлета выйшла замуж. Пакуль што жывем у маіх бацькоў, але хацелася б мець свой уласны куточак. Адразу ж з мужам сталі ў чаргу на будаўніцтва жылля як маладая сям’я па месцы маёй рэгістрацыі. У наступным годзе скончу ўніверсітэт, наперадзе – размеркаванне. Я змагу на будучым месцы працы стаць на ўлік на паляпшэнне жыллёвых умоў як малады спецыяліст? Ці ў двух чэргах стаяць нельга?
Ганна КАВАЛЬЧУК,
г. Баранавічы.
– Улік грамадзян, якім патрэбна паляпшэнне жыллёвых умоў, вядзецца па месцы іх працы, а таксама, па жаданні – па месцы жыхарства. Калі ёсць магчымасць, можаце стаяць у двух чэргах на будаўніцва адначасова. Гэта прадугледжвае пункт 8 Указа Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь ад 29.11.2005 № 565 “Аб некаторых мерах па рэгуляванні жыллёвых адносін”.

Рэгістрацыя, крэдыт, кватэра…
Оцените статью

Добавить комментарий

Авторизация
*
*
Генерация пароля